Péče
duly

Jako dula podporuji ženy, děti a muže od roku 2017. Jsem certifikovanou dulou u České asociace dul.

Jsem maminkou dvou dětí. Mám osobní zkušenost s porodem v nemocničním i domácím prostředí.

Neustále se zajímám a rozšiřuji své obzory a vzdělání v oblasti porodů a péče o ženy. Mou velkou inspirací je zkušená porodní babička Marisa Alcalá ze Španělska (doprovázela tisíce žen v domácím prostředí s využitím pouze bylinek a jílu) a porodní asistentka Anička Kohutová.

Ráda vás provedu, podpořím a opečuji:

Na předporodních konzultacích

Můžeme probrat fyziologii porodu, dám vám tipy pro snadnější porod, ujasním, jak je to s dýcháním během porodu, jaké jsou úlevové pozice, čím může ženu podpořit muž během porodu i v šestinedělí a mnoho dalších témat, dle vašich přání.

Nepřetržitou přítomností u porodu

Jsem se ženou v její porodní bublině a opečuji co je třeba, dle ženina naladění a průběhu porodu.

Porodní přání

Pomohu vám jak na porodní přání, co by v něm nemělo chybět, proč ho mít s sebou.

Mexickým šátkem rebozo

Mohu vás v šátku jemně pohoupat a uvolnit tělo, zavázat bříško, podpořit váš střed těla, odlehčit tělu v těhotenství.

Bylinkami

Vyrábím tradiční mexický nápoj porodních bab – velmi vyživující, ráda vám připravím bylinnou směs na vaginální napářku – ta pomáhá k uvolnění porodních cest od 38. týdne těhotenství a lze ji využít i během porodu, připravím vám bylinky na podporu uzavření těla po porodu, případně na lepší hojení poporodního poranění…

Pomohu vám s orientací v možnostech porodu

Lotosový porod, ambulantní porod, domácí porod…

Poskytnu vám praktické zkušenosti z porodnic

Především z Ústeckého kraje – Litoměřice, Ústí nad Labem, Roudnice nad Labem, ale také Mělník a Kadaň

Laktační poradenství

Praktické informace, podpora a pomoc ke zdárnému kojení

Posdílím praktické zkušenosti z lotosového porodu

Sama jsem porodila dceru lotosově, ráda vám připravím bylinnou směs na péči o placentu i ženu.

Poskytnu vám psychologickou podporu

V průběhu těhotenství, porodu i šestinedělí, opečujeme vaši psychickou stránku.

Léčením traumatu

Dulu vyhledávají často i ženy, které měly s předešlým porodem či porody traumatický prožitek.

Péče o jizvy

Podpořím vás, opečuji jizvy po císařském řezu.

Předporodní rituál

Ráda posdílím tipy na předporodní rituál, případně pomohu zorganizovat.

Péče o jizvy

Podpořím vás, opečuji jizvy po císařském řezu.

Rituální čokoláda

Ráda pro vás vyrobím rituální čokoládu pro jakoukoli příležitost – je pouze z prvotřídních surovin – Darů Země.
Markéta Štěpánková - léčení srdce II

Setkání probíhají v mé pracovně na adrese Kamýk 32 (u Litoměřic)

Co zahrnuje péče a podpora duly?

Ženy rodičkám pomáhají u porodů odpradávna. Rodícím ženám byla běžně dostupná nepřetržitá podpora po celou dobu porodu, která se však s přemístěním porodů do porodnic začala vytrácet. Situaci trochu zlepšila přítomnost partnera u porodu, ale zase ubyla individualizovaná péče porodních asistentek. Oba rodiče se většinou cítí osaměleji a porod pro ně bývá po psychické stránce náročnější.

Jako dula vám nabízím souvislou podporu při porodu, která je pro ženu přínosná po fyzické i citové stránce, dochází při ní k menšímu množství lékařských zákroků a komplikací a přináší zdravotní výhody pro miminko.

Partner může ženě poskytnout velký díl podpory, ale vzhledem k obavám, které může porod v nastávajících rodičích vzbudit, potřebují oba dva u porodu pomoc a citovou podporu. Jako dula přináším jiný stupeň podpory než partner, kterého k rodící ženě váže důvěrný vztah a je tak pro něj nesmírně obtížné zachovávat objektivitu či klid a do určité míry se odpoutat od ženina nepohodlí, strachu nebo případného ohrožení. Také jako muž mívá s porodem minimální nebo žádnou zkušenost.

S partnerem vytvoříme pro ženu podpůrný tým, dle jejích potřeb. Jen málo mužů chce být pro ženu jedinou podpůrnou osobou při porodu. Ženě se dostane od partnera více uklidňující pevné citové podpory, pokud se on sám méně obává, co má vlastně dělat, a pokud se oba rodiče mohou uvolnit a s důvěrou se svěřit do odborné péče duly.

Dula svojí přítomností, chováním a utěšujícím dotykem vytváří klidnou atmosféru a základ pro uvolnění.

Dula není lékařka, zdravotní sestra ani porodní asistentka. A ani já nejsem. Nemohu činit lékařská rozhodnutí ani provádět různá vyšetření. Co vám mohu nabídnout, je znalost porodního procesu a souvislostí. Znát porod znamená ztratit strach z porodu. Ve strachu je tělo ženy sevřené a porod nemůže probíhat tak hladce, jak by mohl a vznikají různé komplikace.

Uvolnění je nejdůležitější součástí porodního procesu. Uvolněné tělo rodí nejlépe a já jsem tu proto, abych ženě pomohla k tomuto uvolnění svou souvislou přítomností s případnou kombinací podpůrných technik – prací s dechem, nahříváním, rebozem, bylinnou napářkou, tlakem na záda, masáží, vizualizací, aromaterapií, hudbou…

Jako dula podporuji ženy, aby důvěřovaly svému tělu, poddaly se porodnímu procesu a nechaly se vést vlastní moudrostí a intuicí. V mé přítomnosti si žena může dovolit cokoli, aniž bych ji hodnotila či soudila. Je důležité nechat v průběhu porodu racionalitu stranou a dovolit si pustit sebekontrolu a nechat vyjít vše, co se dere ven.

Velkým pomocníkem je hlas a práce s ním během porodu. Vokalizace (zvučení), kdy žena vydává různé zvuky různé intenzity, pomáhá odvádět bolest z těla a vede opět k většímu uvolnění a otevření pánve.

Po porodu zůstávám většinou s novou rodinou dvě hodiny, dle vzájemné domluvy.

Pro mě jako dulu je nejdůležitější navázat s těhotnou ženou vztah vzájemné důvěry.

Z tohoto vztahu pak vyplývá následná péče a setkávání dle potřeb každé ženy. Některé ženy se rády pravidelně setkávají od počátku těhotenství, jiným stačí 2 schůzky před porodem. Většinou je to odvislé od toho, kolikáté miminko žena čeká. Prvorodičky většinou potřebují častější kontakt s dulou.

Pokud má být u porodu i partner ženy, jedno setkání probíhá i za jeho přítomnosti, kdy jde především o to, abychom se spolu seznámili dříve než u porodu. A také si vyjasnili vše, co muži leží na srdci a probrali další důležité záležitosti ohledně zrození miminka. Při předporodních setkáních se seznamuji s představami a přáními budoucích rodičů ohledně porodu.

Často vyplynou i další témata, které je potřeba vzít do vědomí a vyléčit. Většinou se týkají vlastního zrození, narození předchozích miminek, potratů, vztahů s rodiči či partnery adl. Jsou to většinou potlačené věci, které by mohly bránit hladkému průběhu těhotenství a porodu.

Na schůzkách pomáhám budoucím rodičům zorientovat se v tom, co potřebují, jaká mají přání a jakou formou je mohou komunikovat s nemocnicí, kterou si zvolí pro porod svého miminka.

Poporodní péče

Na poporodní návštěvě, která většinou probíhá v domácím prostředí rodičů, probíráme průběh porodu, pokud si to žena přeje. Rodiče nebo žena samotná má prostor k vyjádření veškerých pocitů spojených s porodem. Jako dula mohu ženě doplnit hluchá místa, která si z porodu nepamatuje. Dále mohu ženě pomoci s péčí o miminko, kojením a sebepéčí.

Šestinedělí je velice důležité, avšak v dnešní době podceňované období. Žena, místo aby odpočívala po porodu a sžívala se s miminkem, tak přijímá návštěvy, o které se nezřídka ještě stará a hostí. Zde je důležitá role muže, aby ochránil rodinný prostor před přemírou návštěv, případně je přesměroval na pozdější dobu.

Pokud si žena dopřeje odpočinkové šestinedělí, kdy je jejím hlavním úkolem odpočívat, ležet s miminkem v posteli a kojit, pak se i její děloha a celé tělo rychleji zahojí. Péči o domácnost, vaření a další běžné záležitosti, by měla převzít jiná osoba (dříve to byly matky žen či ostatní ženy z rodiny). Dnes mohou pomoci kamarádky nebo poporodní duly.

Žena bude po porodu potřebovat mnoho sil k péči o miminko. Aby se žena mohla dobře starat o miminko, tak je důležité, aby se muž dobře staral o ženu. Je velice přínosné a poporující, když se muži po narození miminka aktivně zapojí a pečují o ženu bez očekávání, že jim péči žena opětuje. Život rodiny se s příchodem miminka změní a všichni se učí se v nové situaci zorientovat.

V současné době doprovázím k porodům v nemocnicích. K domácím porodům chodím pouze za přítomnosti porodní asistentky. Dula musí udržovat křehkou rovnováhu mezi respektováním řádu nemocnice a personálu a zachováním autonomie rodičů, která je pro ni na prvním místě. V tomto duchu rodiče podporuji, aby sami prosazovali své požadavky, a to zejména v předporodní době.

Ráda vám zapůjčím:

porodní bazének (značky la baseine)
knihy s porodní tematikou
odsávačky mateřského mléka
kojeneckou váhu
Markéta Štěpánková - léčení srdce II

Reference

Moc si vážím vaší zpětné vazby.

Moc si vážím vaší zpětné vazby.

Dule Markétce patrří mé veliké díky. Nejde ani slovy vyjádřit, co pro mě setkání s ní a její prřítomnost v mé blízkosti v době těhotenství a během porodu znamenala a i dál do života znamená… Bez ní by nic nebylo tak, jak je teď… neskutečné se pro mě stalo skutečností. Mám nádhernou dceru, kterou jsem porodila s neuvěřitelným klidem v duši a to jen díky Markétčině obrovské podpoře, síle a lásce, kterou mi celou dobu porodní i předporodní dávala….

Mám tě moc ráda Markétko a je veliká škoda, že nemůžeš doprovodit všechny ženy k porodům, ukázat jim, jaký je to dar a nádhera si prožít příchod děťátka na svět…přeji Všem nastávajícím maminkám, aby takových dul jako jsi Ty bylo čím dál tím více. Pak by se vše v porodnictví konečně změnilo…

Mám tě moc ráda Markétko.

Verča+Lili Marie

Monika Schagererová
Milá Markétko, ráda bych Ti touto cestou poděkovala za báječný porod mého syna Matyáše. I když byl již třetí, stejně jsem se strašně bála bolesti a toho, jak to celé zvládnu. Porod je velice intimní a bylo pro mě dost těžké se někomu otevřít za pár setkání, nicméně s Tebou to šlo tak nějak samo. Hodně tomu určitě pomohlo i léčení srdíčka, které jsme spolu absolvovaly a jsi prostě člověk, který má obrovský dar. Ani nemusíš nic říkat, stačí, že jen sedíš naproti mně a ta správná slova a pocity ze mě plynou samy. U porodu jsi mi byla veškerou ženskou oporou, kterou jsem potřebovala – sestrou, matkou i kamarádkou. Třebaže třetí, tak to byl první porod, na který mám opravdu hezké vzpomínky, a když si ho v hlavě občas přehrávám, nic bych na něm neměnila. Byla jsi první, kdo byl opravdu při porodu se mnou a ne jen opodál. I když to bude znít jako klišé – pro mě jsi anděl, kterého bych přála u porodu každé ženě, která cítí, že takovou oporu potřebuje. Ještě jednou děkuji za nalezení ztracené síly a důvěry v sama sebe. Děkuji z celého srdce.

Martina

Léňa
Ahoj Markétko, chtěla bych ti moc poděkovat, můj porod s tebou byl úplně o něčem jiném než můj první hrozný 34 hodinový. Moc mi pomohla konzultace před porodem, dozvěděla jsem se od tebe opravdu důležité informace, které mi na předporodním kurzu nikdo neřekl a vše jsi mi skvěle vysvětlila a uklidnila mě. I po mé první hrozné zkušenosti s porodem v nemocnici jsem nyní věděla co vlastně bylo špatně a že to jde i jinak. Byla jsi mi oporou před,během i po porodu a moc ti za to děkuji. Během porodu jsi stála za mnou a obhájila, naše jak se ukázalo velmi správné rozhodnutí, když mi chtěli v nemocnici píchnout zbytečně oxytocin v konečné fázi porodu, přitom vše postupovalo dobře a bez komplikací. Jsi diplomat profesionál a v porodnici v Ústí tě respektovali, což není, jak mi po porodu prozradila porodní asistentka, samozřejmostí. Kdybys tam nebyla, neuměla bych se v té situaci bránit. Navíc tvůj vynikající bylinkový čaj a masáž zad při porodu, kdy už jsem myslela, že to nezvládnu a tvoje úžasná podpora, mi dodali sílu zvládnout to i bez léků a vše proběhlo skvěle. Moc ti za vše děkuji a všem kdo váhání zda porod s dulou, či bez, tak jednoznačně doporučuji porod s dulou a právě s tebou, se zkušenou, empatickou profesionálkou.

Jana P.

Léňa
Porod je pro mě vzpomínka na celý život a jsem nesmírně vděčná za Markétčinu podporu před, během i po. Vzpomínám na to jako na klíčové okamžiky, které pomohly pozitivně nastartovat náš vztah s miminkem. Měla jsem v Markétce oporu 24/7 a možnost zavolat jí v případě jakýchkoli dotazů nebo jen pro slova podpory, když mi hrozilo umělé vyvolání.

Markétka byla u porodu pro nás všechny, celou rodinu a krásně se sehrála i s porodní asistentkou, aby mi pomohly nasměrovat miminko a ulevit od bolesti. Pro mě i mého muže bylo důležité mít u porodu člověka, kterého nevidíme poprvé a můžeme mu věřit, že se vynasnaží, aby vše probíhalo podle našeho předem domluveného přání.

Jsem opravdu moc ráda, že jsem se odhodlala Markétku oslovit a těšíme se na další spolupráci. 

 
Ren s rodinou

Najdeme pro Vás vhodný termín.

Předporodní konzultace – 500Kč/ hodinu (obvykle trvá jedna konzultace 60-90 minut, probíhá v mé pracovně na adrese Kamýk 32)

Doprovod k porodu – 10 000 Kč (zahrnuje nepřetržitou přítomnost u porodu, telefonické konzultace, rezervaci termínu – do péče přijímám maximálně dvě ženy měsíčně)

Poporodní konzultace – 500 Kč/ hodinu (probíhají v porodnici nebo u vás doma, dle vašich potřeb)

Ostatní služby – na dotaz (bylinky, půjčení porodního bazénku, nápoj lásky, péče o jizvu, naladění na miminko,…)

Přejete si průvodce na cestě ke štěstí a spokojenosti?

Markéta Štěpánková

Kamýk 32, 412 01 Kamýk u Litoměřic